Samochód zastępczy z OC sprawcy – komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić?

Posted by

Czasami nawet najdrobniejsza stłuczka może sprawić, że Twój samochód wyląduje w warsztacie, a Ty zostaniesz bez swojego środka transportu. Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani wyłącznie na taksówki i komunikację miejską? Na szczęście nie, ponieważ coraz więcej osób decyduje się na wynajem samochodu, a kosztami wypożyczenia jest w takim przypadku obciążana polisa OC sprawcy wypadku.

Komu przysługuje auto zastępcze?

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 17 listopada 2011 roku samochód zastępczy należy się każdej osobie poszkodowanej, o ile jest mu niezbędny do codziennego funkcjonowania. Jeśli poszkodowany będzie odczuwał realny dyskomfort z powodu nieposiadania samochodu, to ma prawo go wynająć niezależnie od celu jego przeznaczenia. Czyli nie jest ważne, czy prowadzisz działalność gospodarczą, używasz samochodu do zarabiania, czy też użytkujesz go całkowicie prywatnie.
Warto tutaj nadmienić, iż przed orzeczeniem wyroku firmy ubezpieczeniowe równo twierdziły, iż wynajem samochodu do celów prywatnych nie ma żadnego ekonomicznego wytłumaczenia. To oczywiście zmieniło się wraz z datą wspomnianą wyżej, gdyż sąd uznał, iż każdy poszkodowany powinien jak najmniej odczuć skutki wypadku i ubezpieczyciel ma prawo pokryć następstwa szkody.
Dodatkowo, jeśli samochód poszkodowanego nie nadawały się do naprawy, to wtedy ubezpieczyciel ma prawo pokryć koszty wypożyczenia pojazdu do momentu znalezienia i zakupu nowego samochodu.

Sprawdź: auto z oc sprawcy

 

Co to oznacza dla poszkodowanych?

Przede wszystkim jeszcze większą dostępność pojazdów zastępczych. Obecnie wypożyczalnie oferują bardzo nowoczesne i komfortowe pojazdy, takie jak choćby nowy Ford Mondeo 1,5 Ecoboost, który z pewnością godnie będzie godnie zastępował dotychczasowe auto.
Warto podkreślić, iż wypożyczalnie stawiają nie tylko na wygodę, ale również oszczędność, dlatego też tankowanie wypożyczonego pojazdu na pewno nie będzie drenowało Twojego portfela. Oczywiście w ofertach są dostępne samochody różnych marek, więc każdy bez większych problemów dobierze dla siebie takie rozwiązanie, które będzie go najbardziej satysfakcjonowało i zagwarantuje mu komfort na poziomie jego prywatnego samochodu.

Related Post